Krediidiskoor – parim krediidijuhtimise vahend Eestis

Inforegistri Krediidiskoor koondab taustainfo ühte numbrisse ning

hindab Eesti ettevõtete maksejõulisust täpsusega 99,5%.

Nii saad kiirelt ülevaate firma riskiklassist ning teha otsuse koostöö alustamise ja maksetingimuste kohta.

Krediidiskoori tutvustus

Vaata, kuidas Krediidiskoor ettevõtete maksejõuetuse tekkimise võimalikkust prognoosib ja kuidas see äritegemist lihtsamaks muudab.

Riskiklassid ja soovitused

Tutvu Krediidiskoori riskiklassidega, et teha kiirelt ja lihtsalt otsuseid firmaga tehingu tegemiseks ja riskide maandamiseks.

Kasutamise võimalused

Krediidiskoori saad vaadata erinevatest äritarkvaradest, Inforegistri krediidiraportist ja NOW mobiilirakendusest. Vaata lähemalt!

Artiklid ja kasulikud viited

Loe lisaks Krediidiskoori arendamise ja mudeli kohta ning vaata näiteid, kuidas firmad Krediidiskoori abil riske maandavad.

Krediidiskoori tutvustus

Krediidiskoori kasud

Uute klientide ja partnerite maksevõime hinnang vaid mõne hetkega

  • Kogu kliendibaasi riskihinnang lihtsalt ja efektiivselt
  • Krediidilimiidid ja maksetähtajad vastavalt kliendi riskiastmele
  • Muudatuste info pikaajaliste klientide maksevõimes
  • Soovituslikud tegevusjuhised juhtidele, müügile ja raamatupidamisele

Kuidas Krediidiskoor töötab?

Krediidiskoor kasutab ettevõtete kohta teadaolevat informatsioon, mis ulatub kuni 1,5 aastat minevikku, ning kombineerib seda igapäevaselt muutuda võivate uute andmetega (näiteks võlgade info, juhatuse vahetused, deklaratsioonide esitamine). Selliselt suudab Krediidiskoor prognoosida ettevõtete maksejõuetuse tekkimise või sundkustutamise võimalikkust järgneva täpsusega 99,5% järgneva 12 kuu jooksul.

Loodud koostöös andmeteaduritega

Krediidiskoori loomiseni viisid väljakutsed krediidijuhtimises, millega Eesti ettevõtted igapäevaselt kokku puutuvad. Krediidiskoori mudeli töötasime välja koostöös Tarkvara Tehnoloogia Arenduskeskuse ja Tartu Ülikooli andmeteaduritega. Mudeli arendamisel on kasutasime masinõppe meetodeid, mis hõlmavad endas iseõppivaid algoritme, suudavad tuvastada peidetud seoseid ja teha nende põhjal prognoose.

Koos ekspertide ja andmeteadlastega suutsime luua lahenduse, mis aitab hinnata uute klientide krediidiriski ja jälgida ka pikaajaliste klientide maksejõulisuse muutumist reaalajas otse äriprotsesside keskel – seal, kus seda kõige rohkem on vaja.

Riskiklassid ja soovitused

Krediidiskoor jääb vahemikku 0,00 – 1,00, kus 0 tähendab madalat ja 1 kõrget krediidiriski. Otsuste tegemise lihtsustamiseks on vahemik jaotatud viite riskiklassi. Igale riskiklassile vastab ka soovitatav käitumisjuhis, mis aitab teha paremaid otsuseid müügis ja hiljem, kui klient ei ole maksetähtajaks arvet tasunud.

I riskiklass – usaldusväärne

Esimeses riskiklassis on ettevõtted, millel on kõik aruanded esitatud ja maksuvõlgnevused puuduvad või need on väiksemad võrrelduna teiste ettevõtetega. Juhatusega ei ole seotud halva mainega teisi ettevõtteid või neid on suhteliselt vähe.

Tegemist on usaldusväärse ettevõttega. Sellele kliendile müüki tehes lähtu oma tavatingimustest või ole isegi paindlikum. Kui klient siiski ei maksa õigeks ajaks arvet, siis kasuta meeldetuletusteateid.

II riskiklass – neutraalne

Teise riskiklassi kuuluvad ettevõtted, millel võib olla esinenud lühiajalisi hilinemisi kohustuste täitmisel, mis võivad olla tingitud ka teadmatusest või muudest mittetahtlikest põhjustest.

Neutraalsesse riskiklassi kuuluvale ettevõttele võid pakkuda müüki tavapärastel tingimustel, kuid soovitatav on jälgida kliendi maksekäitumist. Kui klient ei tasu arveid õigeaegselt, kasuta meeldetuletus- või hoiatusteateid. Vajadusel kohanda tingimusi, lühendades maksetähtaegu või vähendades antavat krediiti.

III riskiklass – piiripealne

Sellesse riskiklassi kuuluvad paljud alustavad ja noored ettevõtted (alla 2 aasta). Juhatusega ei ole enamasti seotud halva mainega ettevõtteid, aga on erandeid. Aruandeinfo on puudulik või on korralikult esitatud. Ettevõttel võivad esineda maksuvõlgnevused.

Piiripealsese riskiklassi kuuluvale kliendile müües võib olla vajalik kasutada lisainfot. Kohanda müügitingimusi või küsi riskide maandamiseks soovitud ulatuses ettemaksu. Kui klient ei maksa õigeks ajaks arvet, siis kasuta hoiatusteateid ja vähenda antavat krediiti või lühenda maksetähtaegu.

IV riskiklass – problemaatiline

Sellesse riskiklassi kuuluvatel ettevõtetel puuduvad majandusaastaaruanded või hilinetakse nende esitamisega. Esinevad suured ja/või püsivad maksuvõlad. Juhatusega võib olla seotud mitmeid halva mainega teisi ettevõtteid. Firmal puududa ka KMKR registreering.

Problemaatilisele firmale müü ainult ettemaksuga või küsi lisagarantiid. Kui klient ei maksa õigeks ajaks arvet ja maksmine venib nädalate või kuude pikkuseks, siis proovi teha juhatuse liikme käendusega maksekokkulepe või kasuta inkassoteenuseid.

V riskiklass – riskantne

Sellesse riskiklassi kuuluvatel ettevõtetel on tavaliselt aruanded esitamata juba mitmeid aastaid ja on suured võlad. Enamasti on esitamata ka mitmed maksudeklaratsioonid ning juhatusega võib olla seotud ka teisi halva mainega ettevõtteid.

Riskantsele ettevõttele müü ainult ettemaksuga. Kui sellesse riskiklassi kuuluval kliendil on maksmata arveid, siis nõude laekumine on ebatõenäoline. Raha kättesaamiseks võid kasutada inkassoteenuseid.

Krediidiskoori kasutamise võimalused

Ühekordne Krediidiskoori hinnang

Kontrolli firma Krediidiskoori krediidiskoor.ee lehelt, saa koheselt teada riskiklass ja soovitavad juhised. Kasuta võimalust ka firma otse automaatsese jälgimisse lisada.

Krediidiskoor Inforegistri raportis

Vaata Krediidiskoori ja selle prognoosi inforegister.ee krediidiraportis. Põhjalikule taustakontrollile aitavad kaasa pidevalt uuenevad finantsandmed, võlgade info ja ärivõrgustikud.

Krediidiskoor äritarkvaras

Kasuta igapäevaselt kõige värskemat krediidihinnangut olemasolevale kliendibaasile ning hinda hõlpsalt uute klientide ja partnerite krediidiriski.

Krediidiskoor NOW rakenduses

Kasuta Inforegister NOW rakendust, et vaadata ettevõtte Krediidiskoori ning saada teavitusi oluliste muutuste kohta jälgitavate firmade äritegevustes.

Artiklid ja kasulikud viited

Inforegistri ärimeedias, blogis ja teistes kanalites avaldatud artiklid Krediidiskoori teemal.

[recent_posts_with_thumbnails]